Máte spadeno na solární panely na dům, ale vůbec nic o nich nevíte? Zaslechli jste, že se některým lidem vyplatí investovat do tohoto zařízení, protože účty za elektřinu nehodlají akceptovat na základě nehorázného vzestupu cen energií na trhu? Pak byste ale měli vědět, že to neprobíhá tak jednoduše, že přijde řemeslník, našroubuje deset panelů na vaši střechu, v domě zapojí nějakou krabičku, a už máte elektřinu zadarmo na věky věků.
Fotovoltaika se vám v první řadě musí vyplácet, jinak nemá smysl. Musíte z teoretické báze sestoupit na pevný zemský povrch a ujistit se, že jste ti praví, kteří tento systém platně využijí.
Ve hře je především spotřeba energie – moderní doba přináší i moderní spotřebiče a mnohé z nich lze označit za nízkoenergetické. Díky tomu se například vhodnou volbou chladničky či pračky a úsporných světelných zdrojů dostanete na velmi nízkou spotřebu elektřiny. Když si k tomu připočtete ještě to, že topíte pouze dřevem v krbových kamnech a vaříte na propan-butanu, vaše spotřeba elektřiny ve dvoučlenné domácnosti může být pouhé dvě kilowatthodiny na den. Jestliže platíte měsíčně za elektřinu nějakých pět nebo šest stovek, fotovoltaika se vám zřejmě nevyplatí.
Něco jiného je ovšem tam, kde jde o dvougenerační dům s malými dětmi, kde mají lidé k dispozici elektrickou varnou desku, podobně řešené vytápění a bazén s vyhřívanou vodou. Jakmile se násobí spotřeba elektřiny, tehdy má význam fotovoltaiku řešit a nechat si provést celkovou kalkulaci.
Propočet využitelnosti a návratnosti investic se vyplatí provést vždy, a to, pokud možno co nejpodrobnější, v němž zohledníte většinu faktorů. S propočtem vám vypomůže specializovaná firma, která se instalací fotovoltaických elektráren zabývá v profesionálním měřítku, a pomůže vám vyřídit i státní dotaci, pokud o ni máte zájem. Co byste však měli vědět, jsou podmínky k získání dotace, mezi nimi například i to, že se zavazujete na deset let zařízení využívat alespoň na 70 procent.