Pro mnohé z nás je vstávání nekonečným každodenním utrpením a trvá nám i tři hodiny, než se opravdu nastartujeme. Pro někoho je dobrým budíčkem ranní běhání, pro jiného by tak náročná aktivita znamenala ztrátu energie na celý den. Nejen z tohoto hlediska je ideální volbou Pět Tibeťanů – poměrně nenáročné cvičení, u kterého se protáhnete sice pomalu, zato ale efektivně.
Cvičební sestava údajně pochází z tibetského kláštera, o jehož mniších se i Británii svého času začalo proslýchat, že znají tajemství věčného mládí. Podle legend se do tohoto kláštera vydal jeden ze zasloužilých britských důstojníků vyššího věku. Když se po více než dvaceti letech vrátil zpět do Anglie, přátelé ho nemohli poznat: jeho šediny byly ty tam, stejně tak stařecká chůze a zevnějšek. Důstojníkův přítel Peter Kelder se do kláštera následně vydal také a o svém zážitku sepsal knihu. Od té doby zná Pět Tibeťanů i naše kultura a díky Kelderovi víme, že celé učení zahrnuje i jiný způsob života a splynutí s přírodou.
Cvičení je sice mnohdy spojováno s jógou, ale ve skutečnosti je mnohem starší. Pomáhá nám zachovávat životní vitalitu a především se zasluhuje o správné proudění naší energie. Slibuje také zlepšení krevního oběhu, pozitivní vliv na psychickou pohodu i revitalizaci organismu. Vhodné je pro jakýkoli věk i tělesnou kondici a cvičit bychom měli nejlépe každý den, před snídaní a v klidu.
Každý cvik se skládá z pěti až jednadvaceti opakování. Jste-li začátečník, šetřete se a teprve postupně přidávejte po dvou opakováních. Hlavně myslete na správné dýchání, prociťujte opravdu každý pohyb, vnímejte své tělo a poctivě se položte so každého cviku. Komentovaná videa, jak na to, najdete například na Youtube. Pozorně se na ně nejprve podívejte, klidně dvakrát, abyste se při samotném cvičení mohli lépe soustředit na pohyby a dýchání. Pokud budete cvičit Tibeťany každé ráno, věřte, že budete nabiti energií a zlepší se vaše tělesná i psychická pohoda.